2 dni szkoleniowe
Uczestnicy: managerowie wyższego i średniego szczebla, kierownicy, wybrani specjaliści.
CHARAKTERYSTYKA PRZEDMIOTU SZKOLENIA
Duże przedsięwzięcia (projekty), składające się z licznych zadań tworzących złożoną strukturę i powiązanych wzajemnie ze względu na czas ich wykonania oraz użyte zasoby, wymagają specjalnych metod planowania i kierowania. Dotyczy to zwłaszcza projektów, którymi nie można zarządzać w sposób rutynowy, z powodu ich niepowtarzalnych cech, wynikających z uwarunkowań lokalnych, kadrowych, finansowych i sprzętowych. Każde większe przedsięwzięcie, spełniające takie cechy, można uznać jako projekt – z natury nieregularny (nierutynowy).
Wspólną cechą takich projektów jest to, że ich realizacja wymaga użycia wielu zespołów, wykonujących (często równocześnie) odrębne – lecz wzajemnie zależne zadania, zarządzane w różny sposób i podlegające różnym, złożonym ograniczeniom. Dodatkową cechą wielu projektów jest to, że ich zarządzanie odbywa się często w warunkach niepewności losowych, dotyczących między innymi czasów i kosztów wykonania poszczególnych zadań i innych czynników ryzyka.
Kilkadziesiąt lat temu duże projekty zarządzane były przez specjalistyczne firmy i nielicznych doświadczonych menedżerów. Rosnąca dynamika organizacji, działających w warunkach silnej konkurencji, spowodowała w ostatnich latach gwałtowne zwiększenie liczby realizowanych projektów. Współczesne projekty, nawet te niewielkie, są stosunkowo trudne w realizacji z powodu ograniczonych i rozproszonych terytorialnie zasobów oraz towarzyszących im niepewności. Obecnie liczba takich projektów jest już tak duża, że niemal każda organizacja musi zarządzać nimi bezpośrednio, co sprawia, że zapotrzebowanie na kwalifikowanych menedżerów projektów rośnie wyjątkowo gwałtownie.
GRUPA DOCELOWA I CELE SZKOLENIA
Uczestnikami szkolenia będą managerowie wyższego i średniego szczebla, kierownicy i wybrani specjaliści Zakłada się, że posiadają oni podstawowe umiejętności i doświadczenie, wynikające z realizacji dotychczasowych projektów. Zakłada się, że w szkoleniu weźmie udział około 60 osób, podzielonych na cztery grupy.
Szkolenie powinno dostarczyć odpowiednich narzędzi i technik, koniecznych do zwiększenia efektywności terminowej i finansowej projektów. Jako podstawowa metodyka zarządzania projektami przedstawiona będzie najpopularniejsza i najskuteczniejsza metodyka PMI (Project Management Institute). Omówiona będzie także metodyka PRINCE2.
RAMOWY PROGRAM SZKOLENIA
Szkolenie zawierać będzie 11 głównych tematów, wymagających około 17 godzin pracy.
METODYKA SZKOLENIASzkolenie prowadzone będzie w formie typowych zajęć audytoryjnych poprzedzających ćwiczenia praktyczne. Uczestnikom przedstawione zostaną podstawowe zagadnienia (w postaci prezentacji), a następnie wykonane będą ćwiczenia w oparciu o skrypt i przygotowane materiały pomocnicze. Ćwiczenia wykonywane będą głównie w zespołach, choć niektóre ćwiczenia wykonywane będą indywidualnie. Podczas każdego dnia planowane są co najmniej 2 ćwiczenia. Czas wykładów do czasu ćwiczeń utrzymany będzie w proporcji około 3,5:1. Wyniki poszczególnych ćwiczeń będą oceniane bezpośrednio po ich zakończeniu. Taka forma pracy pozwoli instruktorowi na elastyczne dopasowanie szczegółowych elementów szkolenia do profilu i oczekiwań uczestników.